Kde nás najdete

Mapa

Soubory ke stažení


   

ŽL     Mýtné

Korespondenční adresa :

Španielova 1291/6
163 00 Praha 6 - Řepy

Vánoční Linz + Steyr


Linz - (česky Linec) je hlavním městem Horního Rakouska, které se nejenom vánočním trhem na hlavním náměstí proměňuje v romantické adventní město plné vánočních betlémů. Ve výlohách, na veřejných prostranstvích, v kostelích a v muzeích můžete obdivovat jesličky z celého světa.

Památkou na výlet do tohoto města může být i vlastní originální svíce. Právě tady mají tradici – „vytahování svíček“. Z roztaveného vosku si vymodelujete vlastní dílo. Dále můžete ochutnat zdejší specialitu, nad plamenem tavený sýr, který ještě skoro tekutý dostanete na prohřátý chléb. Pochutnat si můžete na čerstvě pražených mandlích, pečených kaštanech, zapečených bramborách se šunkovou nádivkou, vánočním punči i na domácí medovině. Samozřejmostí jsou pochoutky z lineckého těsta.

Kdo se těší na nákupy v kamenných obchůdcích, najde v centru Lince řadu obchodů, ať už známých světových značek či méně známých návrhářů, ale i místních firem. Obchody najdete přímo na náměstí, a především na všech hlavních třídách jako Landstraße či Hauptstraße. Více se ale vyplatí nakupovat v bočních uličkách, které nejsou turistům tolik na očích a díky tomu se mohou pochlubit příznivějšími cenami. Na Spittelwiese najdete krásné obchůdky s módním zbožím a několik menších krámků s dárkovými předměty. Pěkné obchůdky nabízí i Bischofstraße a Herrenstraße. Linec je znám také svými nákupními středisky, kde můžete nakoupit kvalitní věci za přiměřené ceny. Jen pár metrů od Landstraße můžete využít střediska Arkade, hned vedle je další obchodní centrum Passage Linz. V obou případech jde o menší nákupní pasáže. Linec nenabízí velká nákupní střediska plná desítek či stovek obchodů. Zato najdete po městě rozesetých několik útulných pasáží, kde je radost nakupovat. Tato slova potvrzuje i další známá pasáž Atrium, kterou najdete přímo na Mozartstraße. Linec se může kromě obchodů pochlubit i mnoha kavárnami a restauracemi, kde si můžete odpočinout a ochutnat vyhlášený linecký koláč.

 

Steyr - (česky Štýr) je malebné historické městečko na soutoku řek. Vypráví se, že na konci 17. století žil ve Štýru varhaník, který trpěl vážnou nemocí. Roku 1695 dostal od jedné řádové sestry malou voskovou sochu Jezulátka. V lese, kde dodnes stojí Ježíšek (Christkindl), vyřezal jesličky a sošku do nich položil. Každou neděli se chodil k sošce modlit, uzdravil se a zázrak byl na světě. Zvěst o jeho uzdravení se rychle rozšířila, začali přicházet poutníci, postavili kostelík…

Městečko, kde v Rakousku podle tradice bydlí Ježíšek (Christkindl) nabízí na hlavním náměstí historického centra malebný vánoční trh. Vánoční atmosféru dotvářejí „zpívající jesličky“, adventní troubení, průvod masek Perchtenlauf, kovářské vánoce, betlémy včetně betlému na vorech na řece, …

 

Mechanický betlém Karla Klaudy – krkonošský mistr Karel Klauda přišel roku 1880 za prací do Štýru. Roku 1899 započal své 40 let trvající dílo. Výsledkem jsou impozantní pohyblivé jesličky o délce 371 cm, výšce 170 cm a hloubce 150 cm. Klauda vyřezal více než 300 figur seskupených v pohyblivých i nepohyblivých scénách. Pohyblivých figurek je na dvě stovky.

Největší betlém na světě – betlém Ferdinanda Pöttmessera a Josefa Seidla. Betlém se 778 vyřezávanými figurkami o velikosti 20 - 30 cm. Betlém je vystavěn na ploše 58 cm2 a je stále dostavován. V plánu je plocha 60 - 65m2. Betlém pochází z počátku 20. století.

Expozice betlémů je na městské radnici.

 

Největší světové muzeum historických vánočních ozdob má ve své expozici 18.200 kusů z let 1830 – 2000. Jedná se například o 10.000 kusů vánočních ozdob včetně ozdob, které na císařský stromeček věšela císařovna Sisi. Součástí sbírek je též 200 historických pokojíčků pro panenky.

Vánoční poštovní úřad – jediný na světě otevírá přepážky pouze v čase adventu. Na 3 týdny nastoupí do služby 21 poštovních úřednic a každý rok vypraví více než 2 miliony vánočních pozdravů, které si kvůli nebeskému razítku přivezou turisté.

Vánoční horská dráha - ve zrekonstruovaném starém špitálu naleznete kromě sbírky jesliček a půvabného obchodu s vánočním zbožím i „vánoční horskou dráhu“. Usazeni ve speciálních křeslech podniknete výpravu dvěma patry domu světem vánočních svátků, tak jak je slaví v nejrůznějších zemích.

 

Termín výletu:................... - .............
Odjezd z Prahy: v 6:00 hod, Praha - magistrála u Hlavního nádraží - autobusový terminál u Fantovy kavárny (sraz 15 min. před odjezdem)
Odjezd z Rakouska:cca 18:00 hod (návrat do Prahy ve večerních hodinách)
Cena výletu:775,-- Kč
Cena zahrnuje:dopravu, mýto, dálniční poplatky, parkovné, obratovou daň
Cena nezahrnuje:místní průvodce, pojištění, vstupy, jízdenky, stravu


| Zpět |   Zobrazeno: 5405× | Datum 03.11.2010 • 12:53 | |