Kde nás najdete

Mapa

Soubory ke stažení


   

ŽL     Mýtné

Korespondenční adresa :

Španielova 1291/6
163 00 Praha 6 - Řepy

Passau + kaple Stille Nacht + Salzburg v čase vánočním


Passau(česky Pasov) – bavorské město na soutoku tří řek – Dunaje, Innu a Ilzu.

Na naší krátké zastávce v Pasově Vás čeká romantická procházka v okolí nádherného soutoku tří řek. Můžete si prohlédnout historické centrum města s Residenčním náměstím, pozdně gotickou radnicí, klášterem Niedernburg nebo renesanční pevnost Oberhaus.

 

     Dominantou města je Dóm sv. Štěpána s největšími varhanami na světě, před kterým se každoročně konají adventní trhy. Najdete tu až 70 stánků nejenom s keramikou, oblečením, dřevěnými výrobky,…. Můžete ochutnat tradiční bavorské speciality, zhlédnout ukázky lidových řemesel nebo si koupit některý z typických výrobků jakými jsou např. vyřezávané betlémy. Všude voní svařené víno (Gluhwein), cukroví i bílá jelítka se zelím. Ideální zábavou pro děti je vyrábění vánočních dekorací.

 

Kaple Stille Nacht - Oberndorf

     O půlnoční mši na Štědrý den roku 1818 poprvé zazněla v kostele svatého Mikuláše v solnohradské vesničce Oberndorf skladba Tichá noc, dnes patrně nejslavnější vánoční píseň světa. Slova napsal zdejší pomocný kněz Josef Mohr, autorem hudby byl jednatřicetiletý učitel Franz Gruber, jenž hrál v místním kostele na varhany.

Píseň začínající slovy „Tichá noc, svatá noc“ však o štědrovečerní mši přednesl na kytaru. Vše prý zavinila myš, která vlezla do varhan a porouchala je, takže se z nástroje linuly jen zborcené tóny. Gruber se rychle sešel se svým přítelem Josefem Mohrem, aby se poradili, co udělají pro záchranu štědrovečerní mše. Rozhodli se, že složí novou vánoční píseň, která se dá zpívat při kytaře.

Nakonec se jim to povedlo dokonale: Stille Nacht byla přeložena do více než tří stovek jazyků a nářečí a stala se celosvětově nejoblíbenější vánoční písní.

 

 

Salzburg – barokní město a jeho vánoční atmosféru zažijete na vánočních trzích v historickém centru na náměstích Domplatz a Residenzplatz, v  areálu zámku Mirabell nebo adventní trh na nádvoří pevnosti Hohensalzburg.

     Komu se nebude chtít běhat po trzích, může navštívit salcburské Staré město - historickou perlu. "Krása slovy nepopsatelná ", to řekl o Salcburku Franz Schubert. Historické Staré město patří mezi nejkrásnější města na naší planetě.

Staré město je z architektonického hlediska skutečnou pokladnicí. Jsou zde zastoupeny všechny stavební slohy, a kdo se vydá na procházku jeho romantickými křivolakými uličkami - k nejznámějším patří uličky Getreidegasse (Obilná), Judengasse (Židovská), Goldgasse (Zlatá), Kaigasse (Nábřežní), Linzergasse (Linecká) a Steingasse (Kamenná) – ten se může obdivovat strohým gotickým stavbám z období středověku, prosluněným renesančním palácům a domům, skvostným barokním kostelům a zámkům a stavitelským klenotům z období rokoka a klasicismu. Nechybějí samozřejmě ani měšťanské stavby z období monarchie. Na malé ploše zde návštěvníci najdou stopy všech historických epoch.

 

 

Termín výletu:.................. - .............
Odjezd z Prahy: v 6:00 hod, Praha -magistrála u Hlavního nádraží - autobusový terminál u Fantovy kavárny(sraz 15 min. před odjezdem)
Odjezd ze Salzburgu:cca 18:00 hod (návrat do Prahy ve večerních hodinách)
Cena výletu:940,-- Kč
Cena zahrnuje:dopravu, mýto, parkovné, obratovou daň
Cena nezahrnuje:místní průvodce, pojištění, vstupy, jízdenky, stravu


| Zpět |   Zobrazeno: 5563× | Datum 03.11.2010 • 13:11 | |