Seniorské Drážďany


Drážďany jsou nezřídka přezdívány jako Florencie na Labi, a to především díky nádherným barokním stavbám, jaké nemají v Německu obdoby. Většina města včetně historického jádra byla při ničivém bombardování spojeneckým letectvem v roce 1945 zničena. Drážďanským patriotům se však povedlo nemožné a dnes se můžeme opět kochat opravenými majestátnými paláci a kostely nebo z dálky vychutnávat charakteristické panorama tohoto čtvrtého nejnavštěvovanějšího města našich západních sousedů.

     Drážďany zastávají funkci hlavního města německé spolkové země Sasko a žije zde asi půl miliónu obyvatel. Díky výhodné poloze v polabské nížině i snaze místních je jejich velká část pokryta zelení a mohou být příkladem třeba pro některá naše města. Hodně se změnilo i po spojení východního a západního Německa - Drážďany se rychle adaptovaly na pozici jednoho z lídrů východní části země a jsou nyní moderním a progresivním městem se vším všudy, i když stín minulosti zde stále pobývá.

     Všechna hlavní turisticky exponovaná místa leží v nevelkém centru města, a to v okruhu několika minut pěší chůze. Tomu, kdo nezná pohnutou minulost města, by lehko ušlo, že všechny známé stavby drážďanského centra byly v nedávné minulosti buďto částečně nebo zcela zrekonstruovány podle původních plánů. Některé budovy na svou rekonstrukci teprve čekají pod reklamními plochami a plakáty jejich budoucího vzezření.

     V Drážďanech – saské metropoli Německa má téměř 600 letou tradici nejstarší vánoční trh. Drážďanský Strizelmarkt, Frauenkirche nebo známá obchodní třída Prager Strasse nabízí tradiční výrobky jako je typická drážďanská štola nebo svařené víno a jiné.

     Saská metropole nepatří mezi turisticky nejvytíženější evropská města, ale rozhodně má svým návštěvníkům co nabídnout. Kdo dá přednost procházce „barokní perlou Německa“, doporučujeme navštívit například největší německý evangelický chrám Kreuzkirche, Neues Rathaus, Albertinum, rezidenci saských panovníků Residenzschloss, budovu Semperovy opery, pomník krále Jana nebo již zmíněný známý komplex muzeí a obrazáren Zwinger.

     Drážďany nabízí nádhernou přehlídku barokní architektury, které vévodí zámecký komplex Zwinger. Je nejznámějším místem Drážďan, které nyní slouží jako komplex muzeí a bohatě zásobených obrazáren. Známá je především Galerie starých mistrů se sbírkou obrazů světových malířů.

Frauenkirche - skvostný luteránský kostel, který se pyšně vypíná k nebi jako dominanta drážďanského panoramatu. Za války byl kompletně zničen náletem. Třináct let trvala jeho rekonstrukce a opět byl otevřen veřejnosti v roce 2005.

Semperova opera - významná operní scéna nejen Drážďan, ale i celého Německa, sídlí hned vedle Zwingeru.

 

Další památky v Drážďanech

Knížecí průvod (Fürstenzug) je obrovská freska složená z kousků porcelánu na zdi drážďanského zámku v uličce Augustusstrasse.

Rezidenční zámek byl rezidencí saských panovníků, nyní střeží klenotnici Grünes Gewölbe.

Vyhlídková Brühlova terasa vznikla pro relaxaci drážďanské šlechty a získala přiléhavou přezdívku Balkón Evropy.

Hofkirche - další z významných kostelů města je katolický Hofkirche ležící několik metrů od břehu Labe.

 

...a zajímavá místa v Drážďanech

Válka přinesla Drážďanům hodně ztrát a bolesti a uvrhla město pod nadvládu komunismu, který nebyl příliš nakloněn rekonstrukci starých míst. Město tak dostalo funkcionalistickou tvář, která na mnoha místech stále přetrvává. V poslední době se objevilo několik zajímavých moderních počinů, které měli obnovit staré tradice, jako je například futuristická stavba Nové synagogy. Procházkou mezi zde popsanými zajímavými místy Drážďan si uděláte sami představu o nynější podobě velkoměsta na Labi.

Yenidze - bývalá tabáková továrna je postavena v orientálním stylu jako arabská mešita a je jednou z nejoriginálnějších staveb Drážďan.

Nová synagoga - ze staré židovské synagogy u břehu Labe nezbylo po válce nic a tak byla postavena tato ultramoderní Nová synagoga.

 

Drážďanská nákupní centra jsou díky snadné dostupnosti a příznivé cenové hladině zejména o víkendech plná krajanů, kteří zde mají bohaté příležitosti k ušetření. Němečtí sousedé jsou si toho dobře vědomi a neustále rozšiřují kapacity obchodních domů a galerií s ambicemi stát se jedním z největších nákupních center v zemi. Nejlepší čas na nákupy je během pravidelných letních a zimních výprodejů - začínají tradičně poslední pondělí v lednu, respektive červenci a trvají zhruba deset dní. V neděli je kromě speciálních případů v obchodech po celý rok zavřeno. Vydejte se po hlavní nákupní zóně Prager Strasse směrem k historickému centru, kde leží mimo jiné Altmarkt Galerie. Dále na sever přes most Augustusbrücke se dostanete do Nového města s přepychovou ulicí Königstrasse. Další alternativy jsou Elbepark s Ikeou a Kaufpark, které leží už dál od středu města na předměstích.

Prager Strasse - nejznámější nákupní třída Drážďan je plná moderních i funkcionalisticky laděných nákupních center a nabízí levné i dražší zboží.

Na hlavní nákupní třídě Prager Strasse máte nejlepší možnost ulevit své peněžence od přebytečných eur v desítkách menších i větších obchodů. Nachází se zde například oblíbené šestipatrové obchodní centrum Karstadt, které je otevřené pondělí až sobota od 9:30 hod do 20:00 hod. Z terasy Bistro Restaurant Café Karstadt je jedinečný panoramatický výhled na Saské Švýcarsko.

Nové město (Neustadt) - tato čtvrť se rozkládá severně od Labe a Starého města kolem ulic Hauptstrasse a Königstrasse. Především druhá jmenovaná je adresou pro řadu exkluzivních butiků, starožitnictví a nejlepších restaurací ve městě. Celá oblast se označuje jako Barokní čtvrť (Barockviertel) Königstrasse.

Staré město (Altstadt) - ve starém centru města si nenechte ujít především známou Altmarkt Galerie, která vyrostla u náměstí Altmarkt v ulici Webergasse. Na třech patrech je nabita stovkou obchodů všech druhů. Na Altmarktu se v čase adventním odehrává známý vánoční trh. Další krámy lemují ulici Wilsdruffer Strasse, která leží hned za Altmarkt Galerie směrem k Labi a Frauenkirche.

Elbepark a Ikea Dresden - jeden z největších nákupních komplexů v Drážďanech se jmenuje Elbepark a leží na ulici Peschelstrasse severozápadně od centra. Dostanete se sem buďto tramvajemi 9 a 13 nebo autobusy 70, 80 a 91. Zóna je tvořená směsicí velkých nákupních domů různého zaměření. Součástí je i oblíbená Ikea Dresden.

Kaufpark - je nákupní zóna ležící na východním drážďanském předměstí Lockwitz. Její nespornou výhodou pro návštěvníky z Čech je především poloha - leží na Dohnaer Strasse kousek od dálnice z Ústí nad Labem ještě před příjezdem do města. Nedaleko je také zastávka Hp.Dobritz příměstských vlaků S1 a S2. Uvnitř se nachází na 72 obchodů oblíbeným značek jako H&M, Media Markt nebo Sconto.

Termín výletu:............. - ..........
Odjezd z Prahy: v 6:00 hod, Praha - magistrála u Hlavního nádraží - autobusový terminál u Fantovy kavárny (sraz 15 min. před odjezdem)
Odjezd z Drážďan:cca 18:00 hod (návrat do Prahy ve večerních hodinách)
Cena výletu:430,- Kč
Cena zahrnuje:dopravu, mýto, parkovné, obratovou daň
Cena nezahrnuje:místní průvodce, pojištění, vstupy, jízdenky, stravu

 

 | Zpět |   Zobrazeno: 4841× | Datum 03.11.2010 • 10:19 | |